T-Mobile logo

T-MobileTMUS

NASDAQ

Wireless Telecom

$156,79+0.00%

AI Çoklu Ufuk Analizi

Kısa vadeli%40 güven
Nötr

Ultra kısa vadeli sinyaller için yetersiz veri.

Orta vadeli%40 güven
Nötr

Kısa vadeli görünüm karışık; gelir artışı temkinli iyimserliği destekliyor ancak marj düşüşü ve nakit azalışı risk oluşturuyor.

Uzun vadeli%40 güven
Nötr

Uzun vadeli beklentiler belirsiz; gelir artışı umut verici ancak marj daralması ve kaldıraç kaygıları devam ediyor.

Genel YZ Görüşü%50 güven
Nötr

T-Mobile US karışık sinyaller gösteriyor; güçlü gelir artışı ancak azalan marjlar ve nakit bakiyesiyle. İçeriden alım-satım faaliyeti karışık, dikkat çekici büyük bir alım olmasına rağmen toplamda net satış hakim. Şirket güçlü serbest nakit akışı koruyor ancak marj baskıları ve likidite sıkılaşmasıyla karşı karşıya. Genel görünüm temkinli; net bir yükseliş veya düşüş yönlü görüş birliği yok.

Detaylı YZ Temel Analizi

TMUS (T-Mobile US, Inc.) – Temel Analiz Özeti

Fiyat: $190.01 | Piyasa Değeri: $215.3B | Çalışan Sayısı: 75,000
Varlık Türü: Ortak Hisse Senedi (CS) | Borsa: NASDAQ | Kote Tarihi: 2007-04-19
Veri Kapsamı: 2026-03-31 tarihine kadar son 4 çeyrek (10-Q / 10-K) | İçeriden bilgi bildirimleri 2026-05-11’e kadar


İş Modeli Özeti

T-Mobile US, önde gelen bir kablosuz telekomünikasyon sağlayıcısıdır (RADIOTELEPHONE COMMUNICATIONS). Şirket, hem bireysel hem de kurumsal müşterilere hizmet sunan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 4G/5G ağlarından birini işletmektedir. Sprint ile birleşmeden bu yana T-Mobile, ağ genişletme, spektrum kullanımı ve abone artışı üzerine odaklanmıştır.


Finansal Eğilimler (4 Dönemlik Seyir)

Tüm karşılaştırmalar ardışık çeyrek dönemlere göredir, aksi belirtilmedikçe. 2025-12-31 dosyalaması yıllık (10‑K) olduğundan, doğrudan karşılaştırılamayan durumlarda çeyreklik karşılaştırmalar hariç tutulmuştur.

Gelir
DönemGelirÖnceki Çeyreğe Göre Değişim (çeyreklik)
2026-03-31$23,107MQ3 2025’e göre +5.2% ($21,957M)
2025-09-30$21,957MQ2 2025’e göre +3.9% ($21,132M)
2025-06-30$21,132M—

Eğilim: Gelir ardışık olarak hızlanmaktadır; 2026 Q1 dönemi bir önceki çeyreğe kıyasla yaklaşık 1.2 milyar dolar artış sağlamıştır. 2025 tam yıl geliri (10‑K) 88,309 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Faaliyet ve Net Kâr Marjları
DönemFaaliyet Kâr MarjıNet Kâr Marjı
2026-03-3119.46%10.84%
2025-09-3020.63%12.36%
2025-06-3024.67%15.25%

Eğilim: Her iki marj da keskin şekilde yavaşlamaktadır. Faaliyet kâr marjı 2025 Q2’den 2026 Q1’e yaklaşık 520 baz puan düşmüş; net kâr marjı aynı dönemde yaklaşık 440 baz puan gerilemiştir. 2026 Q1 faaliyet geliri 4,497 milyon dolar olup, gelir artmasına rağmen önceki iki çeyreğin altında kalmıştır; bu durum maliyet baskılarını işaret etmektedir (faaliyet giderleri gelirden daha hızlı artmıştır).

Serbest Nakit Akışı (FCF)
DönemFCF (CFO – Yatırım Harcamaları)
2026-03-31$4,599M
2025-12-31 (tam yıl)$17,995M
2025-09-30$4,818M
2025-06-30$4,596M

Eğilim: Çeyreklik FCF 4.6 milyar – 4.8 milyar dolar aralığında istikrarlı seyretmekte; kayda değer büyüme yoktur. 2025 tam yıl FCF’si 18.0 milyar dolarlık yüksek bir karşılaştırma tabanı oluşturmaktadır.

Bilanço ve Kaldıraç
MetrikMar 2026Ara 2025Eyl 2025Haz 2025
Toplam Varlıklar$214,667M$219,237M$217,180M$212,643M
Özkaynak$55,879M$59,203M$60,477M$61,107M
Nakit ve Nakit Benzerleri$3,520M$5,598M$3,310M$10,259M
Uzun Vadeli Borç—$81,147M——
Cari Oran1.091.000.891.21
Borç / Özkaynak—1.37——

Eğilim:

  • Özkaynak istikrarlı şekilde azalmaktadır (Haz 2025 – Mar 2026 arası –5.2 milyar dolar), yoğun hisse geri alımlarından kaynaklanmaktadır (dolaşımdaki hisse sayısı 1.127 milyar adetten 1.086 milyar adete %3.7 düşmüştür).
  • Nakit dalgalı seyretmiştir — Haz 2025’te 10.3 milyar dolara fırlamış, Mar 2026’ya kadar 3.5 milyar dolara gerilemiştir (yaklaşık %66 düşüş). Bu kısmen finansman çıkışlarından kaynaklanmaktadır (yalnızca 2026 Q1’de –6.4 milyar dolar, borç ödemeleri veya geri alım finansmanını yansıtmaktadır).
  • Cari oran Eyl 2025’teki 0.89 dip seviyesinden Mar 2026’da 1.09’a yükselmiştir; cari yükümlülükler cari varlıklardan daha hızlı düşmüştür. Net işletme sermayesi, önceki iki çeyrekte negatifken Mar 2026’da +1.8 milyar dolara dönerek pozitif hale gelmiştir.
  • Ara 2025 borç/özkaynak oranı 1.37 olup ılımlıdır; ancak en son dönem için veri sağlanmamıştır.

Finansal Sağlık (Son Dönemin Yorumu)

2026 Q1 kazançları çelişkili bir tablo sunmaktadır:

  • Gelir ivmesi sağlamdır (+%5 Ç/Ç), abone artışı ve hizmet gelirlerindeki büyümeden kaynaklanmaktadır (verilen verilerde ayrı olarak ayrıştırılmamıştır).
  • Kârlılık baskı altındadır. Faaliyet giderleri Ç/Ç %6.8 artarak (17,427 milyon dolardan 18,610 milyon dolara) gelir artışını aşmıştır. Bu durum artan ağ maliyetleri, cihaz sübvansiyonları veya spektrum kira ödemelerini yansıtıyor olabilir. Net kâr 2.5 milyar dolara gerileyerek dört dönemlik penceredeki en düşük seviyeye ulaşmıştır.
  • FCF dirençli kalmaktadır 4.6 milyar dolar seviyesinde; 7.2 milyar dolarlık güçlü faaliyet nakit akışıyla desteklenmektedir. 2.6 milyar dolarlık yatırım harcaması FCF’ye göre mütevazıdır ve T-Mobile’in sağlıklı nakit yaratma kapasitesini göstermektedir.
  • Bilanço esnekliği daralmaktadır. Nakit 3.5 milyar dolara, özkaynak da azalmaya devam etmektedir; şirketin tamponu daralmıştır. Bununla birlikte, toplam borç rakamı (Ara 2025: 81.1 milyar dolar) faiz oranları istikrarlı kaldığı sürece yönetilebilir kaldıraç anlamına gelmektedir. Net işletme sermayesindeki artış kısa vadeli likidite açısından olumlu bir sinyaldir.

Genel Değerlendirme: T-Mobile, üst sıralardaki büyüme ile marj sıkışması arasında sıkışmış durumdadır. Yönetim, kısa vadeli kâr genişlemesi yerine pazar payı ve abone kazanımını (muhtemelen sabit kablosuz ve kurumsal segmentlerden) önceliklendirmektedir. Geri alım ve borç azaltımına yönelik nakit harcaması likiditeyi sıkılaştırmaktadır, ancak FCF hâlâ yeterlidir.


İçeriden İşlem Faaliyeti

Dönem: 2026-04-11 – 2026-05-11 (Bildirimler) – Duyarlılık 2026-02-10 – 2026-05-11 arası için verilmiştir.

  • Genel Duyarlılık: Nötr (–9)
  • Toplam Alımlar: 1,018,166 dolar (2 işlem)
  • Toplam Satışlar: 23,728,350 dolar (11 işlem)
  • Net Nakit Akışı: –22,710,183 dolar
Önemli İşlemler
Tarihİçeriden KişiİşlemDeğer ($)FiyatHisse
2026-05-04Andre AlmeidaALIM1,000,016196.185,097
2026-05-04Michael J. KatzSATIM979,050195.815,000
2026-05-04Daniel James DrobacSATIM7,161196.0637

Yorum:

  • Direktör Almeida’nın tek büyük alımı, mevcut 190.01 dolar civarındaki fiyat seviyesinde anlamlı bir güven oyu niteliğindedir. Bu, içeriden kişinin bu seviyelerde değer gördüğünü işaret etmektedir.
  • Bununla birlikte, 11 diğer bildirim satış yönlüdür; CFO olduğu belirtilen Katz’ın 979 bin dolarlık satışı da buna dahildir. Net satış, tabloda listelenmeyen daha büyük işlemlerden dolayı ağır basmaktadır (muhtemelen önceki günlerden). İşlem sayısına göre alım-satım oranı 2:11’dir; ancak alımın büyüklüğü (1 milyon doların üzerinde) satış baskısını kısmen dengelemektedir.
  • Sonuç: Karışık sinyaller. Büyük alım boğa yönlüdür, ancak içeriden kişilerin çoğunluğu kâr realizasyonu yapmaktadır. Dolar bazında hafif negatif eğilimle birlikte net nötr görünüm.

Çoklu Zaman Dilimi Teknik Bağlam

Analiz için gün içi veya tarihsel fiyat verisi (mum grafikleri, göstergeler) sağlanmamıştır.

  • Ultra Kısa (Dakikalar): Değerlendirilemez.
  • Kısa Vadeli (Saatler–Günler): Değerlendirilemez.
  • Uzun Vadeli (Haftalar–Aylar): Temel seyir (genişleyen marjlar, azalan özkaynak, nakit düşüşü) temkinli bir arka plan oluşturmaktadır. 196 dolar civarındaki içeriden alım potansiyel destek bölgesine işaret etmektedir; ancak teknik veri eksikliği nedeniyle grafik formasyonları veya momentum tespit edilememektedir.

Veri boşluğu nedeniyle teknik bölüm yalnızca temel konumlanmaya dayanmaktadır. Kullanıcı arayüzünü kullanan yatırımcılar, fiyat hareketi için gerçek zamanlı grafiklere başvurmalıdır.


Boğa / Ayı Senaryoları

Kısa Vadeli (Günler – Haftalar)

Boğa

  • Gelir artışı hızlanmaktadır (+%5 Ç/Ç). 2026 Q2’de abone ivmesinin devam etmesi durumunda piyasa duyarlılığı iyileşebilir.
  • Almeida’nın 196 dolar civarında yaptığı 1 milyon dolarlık büyük içeriden alımı, hissenin 190 dolar civarında değerinin altında olduğunu ima etmektedir.
  • FCF üretimi güçlü kalmaya devam etmekte; temettü veya geri alımları desteklemektedir (dolaşımdaki hisse sayısı 9 ayda yaklaşık %3.7 azalmıştır).
  • Net işletme sermayesindeki olumlu dönüş (–2.6 milyar dolardan +1.8 milyar dolara) kısa vadeli likidite endişelerini hafifletebilir.

Ayı

  • Marjlar keskin şekilde erimektedir – faaliyet kâr marjı 9 ayda 520 baz puan düşmüştür. Bu eğilim devam ederse kazanç tahminleri muhtemelen aşağı yönlü revize edilecektir.
  • Nakit yakımı: 3.5 milyar dolar, dört dönemlik penceredeki en düşük nakit bakiyesidir ve borç refinansmanı veya özkaynak arzı riskini artırmaktadır.
  • Son dönemdeki 22.7 milyon dolarlık içeriden net satış (1 milyon dolarlık alıma rağmen), yönetimin kâr realizasyonu yapıyor olabileceğine işaret etmektedir.
  • 10‑K yılında marjlar daha yüksekti; 2026 Q1’deki düşüş yeni, daha düşük kârlılık tabanına işaret ediyor olabilir.
Uzun Vadeli (Haftalar – Aylar)

Boğa

  • T‑Mobile’ın 5G liderliği ve spektrum avantajları uzun vadeli pazar payı artışını desteklemelidir.
  • İstikrarlı FCF (>18 milyar dolar yıllıklandırılmış) spektrum yatırımlarını ve borç azaltımını finanse edecek yeterli kapasite sağlamaktadır.
  • Yoğun geri alımlar EPS’yi desteklemektedir (seyreltilmiş EPS Q1’de 2.27 dolara gerilemiştir; ancak bu daha düşük net kâra dayanmaktadır. Hisse sayısı azaltımı zamanla yardımcı olacaktır).

Ayı

  • AT&T ve Verizon’dan gelen rekabet baskısı, T‑Mobile’ı büyümeyi sağlamak için marjlardan feragat etmeye devam etmeye zorlayabilir.
  • 1.37 borç/özkaynak oranı ılımlı kaldıraç göstermektedir; faiz oranlarındaki herhangi bir yükseliş veya FCF yavaşlaması bilanço üzerinde baskı yaratabilir.
  • Dağıtılmamış kârlar artmaktadır (18.6 milyar dolardan 22.5 milyar dolara), ancak özkaynak daralmaktadır – bu da geri alımların kısmen borçla finanse edildiği anlamına gelmektedir, yalnızca kârdan değil.
  • Düşen net kâr marjı eğilimi (%15.25 → %10.84), mevcut kazanç gücünün yapısal olarak daha düşük olabileceğini ima etmekte ve hissenin çarpanını baskılayabilmektedir.

Ana Seviyeler ve Tetikleyiciler

Temel Tetikleyiciler (Teknik seviyeler mevcut değildir)

TetikleyiciYönİzlenecek Unsurlar
2026 Q2 kazançları (Ağustos 2026)Marjlar istikrar kazanırsa veya iyileşirse boğaFaaliyet kâr marjı vs 2026 Q1 (%19.46); gelir büyüme oranı
Nakit bakiyesi güncellemesiNakit düşmeye devam ederse ayıNakit 3.0 milyar doların altına inerse piyasaları tedirgin edebilir; finansman nakit akışını izleyin
İçeriden alım/satım oranıDaha fazla içeriden alım olursa boğaBüyük alımlar içeren ek Form 4 bildirimleri
Borç/Özkaynak açıklamasıOran 1.5’in üzerine çıkarsa nötr-ayıSonraki 10‑Q uzun vadeli borcu göstermelidir; kaldıraç izleyin
Geri alım hızıGeri alım yavaşlarsa nötr-boğaDaha yavaş geri alımlar nakit ve özkaynağı koruyacaktır; daha hızlı geri alımlar yönetim güvenini işaret eder ancak likiditeyi zorlar

Fiyat Hareketi Seviyeleri (İçeriden İşlem Fiyatlarından Çıkarılan)

  • Destek: 195–196 dolar (son içeriden alım seviyesi; ayrıca Katz’ın 979 bin dolar sattığı seviye)
  • Mevcut: 190.01 dolar (içeriden alım fiyatının altında; temeller korunuyorsa aşırı satılmış olabilir)
  • Direnç teknik veri olmadan tespit edilememektedir.

Uyarı: Bu özet yalnızca sağlanan verilere dayanmaktadır. İleriye dönük rehberlik veya harici analist tahminleri kullanılmamıştır. Geçmiş eğilimler gelecekteki sonuçları garanti etmez.

Finansal Veriler

SEC EDGAR'dan · Rapor Dönemi 2026-03-31 · Kaynak Form 10-Q

Gelir Tablosu · Son 4 Dönem

 
2026-03-31
10-Q
2025-12-31
10-K
2025-09-30
10-Q
2025-06-30
10-Q
Gelir$23.11B$88.31B$21.96B$21.13B
Faaliyet Karı$4.50B$18.28B$4.53B$5.21B
Net Kar$2.50B$10.99B$2.71B$3.22B
Hisse Başına Kazanç (Seyreltilmiş)$2.27$9.72$2.41$2.84
Faaliyet Kar Marjı19.46%20.70%20.63%24.67%
Net Kar Marjı10.84%12.45%12.36%15.25%

Bilanço · Son 4 Dönem

 
2026-03-31
10-Q
2025-12-31
10-Q
2025-09-30
10-Q
2025-06-30
10-Q
Toplam Varlıklar$214.67B$219.24B$217.18B$212.64B
Özsermaye$55.88B$59.20B$60.48B$61.11B
Nakit ve Nakit Benzerleri$3.52B$5.60B$3.31B$10.26B
Uzun Vadeli Borç—$81.15B——
Cari Oran1.091.000.891.21
Borç/Özsermaye Oranı—1.37——

Nakit Akış Tablosu · Son 4 Dönem

 
2026-03-31
10-Q
2025-12-31
10-K
2025-09-30
10-Q
2025-06-30
10-Q
Faaliyetlerden Elde Edilen Nakit Akışı$7.22B$27.95B$7.46B$6.99B
Yatırım Faaliyetlerinden Elde Edilen Nakit Akışı-$2.85B-$17.61B-$10.14B-$1.56B
Finansman Faaliyetlerinden Elde Edilen Nakit Akışı-$6.44B-$10.08B-$4.24B-$7.21B
Sermaye Harcamaları$2.62B$9.96B$2.64B$2.40B
Serbest Nakit Akışı$4.60B$18.00B$4.82B$4.60B

Gelir Tablosu

Gelir
$23.11B
Brüt Kar
—
Faaliyet Karı
$4.50B
Net Kar
$2.50B
Hisse Başına Kazanç (Temel)
$2.28
Hisse Başına Kazanç (Seyreltilmiş)
$2.27

Bilanço

Toplam Varlıklar
$214.67B
Toplam Yükümlülükler
$10.27B
Özsermaye
$55.88B
Nakit ve Nakit Benzerleri
$3.52B
Uzun Vadeli Borç
$68.03B
Dolaşımdaki Hisse Senetleri
1.08B

Nakit Akış Tablosu

Faaliyetlerden Elde Edilen Nakit Akışı
$7.22B
Yatırım Faaliyetlerinden Elde Edilen Nakit Akışı
-$2.85B
Finansman Faaliyetlerinden Elde Edilen Nakit Akışı
-$6.44B
Sermaye Harcamaları
$2.62B
Serbest Nakit Akışı
$4.60B

Ana Oranlar

Brüt Kar Marjı
—
Faaliyet Kar Marjı
19.46%
Net Kar Marjı
10.84%
Cari Oran
1.09
Borç/Özsermaye Oranı
1.22
Serbest Nakit Akışı
$4.60B

İçeriden Bilgi İşlemleri

3 adet içeriden bilgi beyanı (2026-04-11 - 2026-05-11) — SEC Formları 4/5'ten doğrudan

Alım
$1.00M · 1
Satım
$986.2K · 2
Net Tutar
$13.8K
Çözümleme Yapılmış Beyanlar
3
İşlem Tarihiİçeriden Bilgi SahibiEylemHisse SayısıFiyatToplam
2026-05-01Drobac Daniel JamesSell36.525$196.06$7.2K
2026-05-01Almeida AndreBuy5,097.44$196.18$1.00M
2026-05-01Katz Michael J.Sell5,000$195.81$979.0K

Temel Veriler

$173.03BPiyasa değeri
$261,5652 Haftalık En Yüksek
$181,3652 Haftalık En Düşük
6.497.20130 Günlük Ortalama Hacim

75.000 çalışan1.10B dolaşımdaki hisselistelenme 2007-04-19temettü verimi 2.15%

Sonraki mali rapor ~5 May 2026 · Temettü tarihi 29 May 2026 · Temettü $1.02 quarterly

T-Mobile Hakkında

Deutsche Telekom, T-Mobile USA birimini 2013 yılında ön ödemeli uzmanı MetroPCS ile birleştirdi ve bu şirket 2020'de Sprint ile birleşerek ABD'nin en büyük ikinci kablosuz operatörünü oluşturdu. T-Mobile şu anda 86 milyon faturalı ve 26 milyon ön ödemeli telefon müşterisine hizmet vermekte olup, bu da ABD perakende kablosuz pazarının yaklaşık %30'una denk gelmektedir. Şirket, 2021 yılında sabit kablosuz geniş bant pazarına agresif bir şekilde girmiş ve şu anda kablosuz ağı aracılığıyla 8 milyon konut ve işletme müşterisine hizmet vermektedir. Ayrıca, fiber ağ sahipleriyle kurulan ortak girişimler aracılığıyla 1 milyon fiber geniş bant müşterisine hizmet vermektedir. T-Mobile, bu şirketlerde, ağlarına toptan erişim sağlayan hisse sahibidir. Ek olarak, T-Mobile kablosuz yeniden satıcılarına toptan satış hizmetleri sunmaktadır.

Son haberler

İlgili araştırmalar

Piyasa tarihi konusunda daha fazlası

TMUS için canlı YZ görüşünü görmeye hazır mısınız?

Gerçek zamanlı çoklu ajan odası başlatın — Claude, GPT, Gemini, DeepSeek, Grok ve Qwen TMUS'yi paralel olarak analiz ediyor, canlı sinyaller veriyor.